Lendava 2013 aneb co jsme viděli a slyšeli

vloženo 22.04.2013 | badminton

Skupina 10 hráčů z různých oddílů (Sokol Doubravka, USK Plzeň, Bílá Hora, Jiskra Nejdek, Slovan K. Vary) se vypravila na letošní už osmý ročník turnaje Srebrena Žogica Lendave, který naši přátelé z BK Mladost Lendava uspořádali letos v termínu 19.-21.dubna. Složení skupiny dávalo tušit, že jde o získání zkušeností a pravděpodobně nelze očekávat tak velké úspěchy, jakých se nám na turnaji podařilo dosáhnout v některých předchozích ročnících, z nichž ten nejúspěšnější byl pravděpodobně  r. 2010.

Cestu jsme zvládli bez větších problémů, byť komunikace mezi dvěma mikrobusy a jedním osobním autem nebyla samozřejmě úplně snadná. Čtvrteční večer a páteční dopoledne jsme věnovali prohlídce městečka, vyjeli jsme do kopců mezi vinice a navštívili velkopěstírnu orchidejí v Dobrovniku. A pak už naši hráči postupně vybíhali na kurty, aby sehráli své singlové zápasy ve skupinách. Z nich úspěšně postoupili do vyřazovací části turnaje Honza Viktora, Honza Tupý a Tomáš Žambůrek; ostatní sice podali bojovné výkony, ale na své soupeře nestačili. Program pátečního večera vyplnil koncert sourozenců Bohumily a Mira Bartošových v místní synagoze – organizátoři ho nazvali „Plzeň zdraví Lendavu“. Nádherná atmosféra, skvělé výkony obou zpěváků i doprovázejícího místního klavíristy, který úžasně dokázal nahradit na poslední chvíli  onemocnivší p. prof. Müllerovou – to byly opravdu nevšední zážitky. Odnášeli si je jak místní, tak my. Koncert z díla A. Dvořáka, B. Smetany, W.A.Mozarta, G.Bizeta a dalších klasiků doplněný několika moderními skladbami zaujal jak dospělé, tak děti. Spokojená byla i skupina pedagogů z 25. ZŠ, kteří koncertem zakončili den plný vzájemných setkání s pedagogy místní školy.

Sobotní ráno bylo trochu zkomplikované náhlým onemocněním Elišky Zemkové (horečka, bolesti břicha) a potřebou zajistit lékařské vyšetření. Jak na pohotovosti přímo v Lendavě, tak v blízké nemocnici Rakičan jsme se setkali s vlídným a ochotným personálem – vyšetření bylo provedeno, zpráva předána a Elišce se mezitím udělalo líp…  Ostatní hráči v tom čase dohráli zápasy ve svých skupinách i zápasy ve finálové části turnaje a začali hrát čtyřhry. Ani tady jsme nedosáhli nějak zvlášť pozoruhodných výsledků, ale dvě třetí místa ve čtyřhrách – Honza se Šimonem (kategorie U13) a Anička s maďarskou spoluhráčkou (kategorie U19) – jsou bezesporu úspěchem. I když se následný postup do finále ani v jednom případě nekonal, můžeme být spokojeni alespoň s výkony všech aktérů, kterým snaha rozhodně nechyběla.  V čem byli ale naši hráči výrazně horší než většina zahranič-ních soupeřů byla úderová jistota, schopnost udržet míč ve hře a několikrát zopakovat s naprostou přesností stejný úder. V tom máme určitě velké rezervy…

Zpáteční cesta proběhla bez komplikací a po příjezdu do Plzně jsme ještě stihli sledovat závěrečnou třetinu sedmého duelu finále Play –off hokejové extraligy mezi Plzní a Zlínem. A protože konec dobrý – všechno dobré, mohli jsme vítězství plzeňských hokejistů označit za šťastnou tečku za víkendem, který nám vyplnilo cestování, kulturní a samozřejmě sportovní zážitky.

Složení skupiny hráčů: Jan Viktora, Šimon Mráz, Eliška Zemková, Jan Tupý (všichni Sokol Doubravka, U13), Tomáš Žambůrek (Sokol Doubravka, U15), Nicole Hlušičková, Vojtěch Častorál (B.Hora, U13), Eliška Polívková (Sn K.Vary, U15), Simona Špuláková (J.Nejdek, U15), Anna Vocelková (USK Plzeň, U19). Doprava a doprovod: Jan Přinda st., Milada Nováková.

Turnaje se zúčastnilo více než 130 hráčů ze sedmi zemí (Slovinsko, ČR, Slovensko, Rakousko, Srbsko, Chorvatsko, Maďarsko). Nejpočetněji  byla zastoupena věková skupina do 15 let (25 hráčů, 27 hráček),  silně byla zastoupena také nejmladší věková kategorie – U13 (21 hráčů, 22 hráček). Věkové kategorie U17 + U19 byly sice méně početné (30 hráčů a hráček), ale velmi kvalitně obsazené. Vynikali především místní hráči, ale kvalitní výkony předváděli také Srbové a Maďaři.

Milada Nováková

Vloženo 22.04.2013